با ساز نی ، روش های آموزش و انواع نی ها آشنا شوید.نی یکی از قدیمی ترین سازهای اصیل ایرانی و در دسته سازهای بادی قرار می گیرد. این ساز از لوله ای استوانه ای از نی ساخته شده و دارای سوراخ هایی است.

نی یکی دیگر از سازهای بی صدا است و صدای آن با دمیدن هوا توسط نوازنده به داخل آن ایجاد می شود و سپس نوازنده نی با بازکردن و بستن سوراخ ها با دو انگشت، طول موج را کم و زیاد می کند و ... . بر. با بیرون آمدن صدا، نت ها تغییر می کنند.

ساز نی قابل کوک نیست و نمی توان آن را با سازهای دیگر هماهنگ کرد، بنابراین بیشتر به تنهایی استفاده می شود.

یک نی دارای محدوده ای در حدود دو و نیم اکتاو است، اما از فشار هوا می توان برای تولید صداهایی در اکتاوهای بالاتر استفاده کرد که می توان از آن برای لرزش، شکستن نت ها، نگه داشتن تریل، ترمولو، نت های بم و غیره استفاده کرد. .

نی تقریباً در تمام نقاط ایران رایج است و با تغییرات جزئی به نام های مختلفی از جمله نی کوتاه، نی بلند، نی هفت بند، دوزله، نی قاره و ... نامگذاری شده است. برای آموزش نی در کرج کلیک کنید.


وقتی از نی یاد می شود، بیش از هر چیز «نی هفت سیم» است که بیشترین پیروان را در میان نوازندگان دارد.

در اینجا به بررسی انواع پالا می پردازیم:

1- چوب کوتاه:

بیشتر نی های کوتاه برای آوازهای محلی استفاده می شود و قطر آنها بیشتر از سایر نی ها است. یکی با صدای کم، حدود یک اکتاو، متفاوت از صدای بم است.

لوله 2 بلند:

همانطور که از نامش پیداست بلندترین نوع عصا است که طول آن از 70 تا 80 سانتی متر متغیر است که 4 روی شما و یکی پشت سر شما خراسان است.

3 هفت سیم:

نی ضخیم دارای 4 سوراخ، 7 رشته و 6 گره در پشت آن است و در بین ایرانیان به عددی مقدس تبدیل شده است.

بلندگوی 7 باندی دارای 4 ناحیه صدا است: Bass، High، High و Low.

بزرگترین پیشرفت در این نوع و در واقع سازندگی و تدریس را حسن کسایی به ارمغان آورد و او را باید صاحب نی هفت بند نامید.

4. مجوز

دوزله یک ساز بادی محلی است که از دو لوله مسی (یا نی) محکم به هم گره خورده است و هر لوله دارای 6 سوراخ در طول خود است.

دوزل بیشتر در میان عشایر ایرانی دیده می شود و گامی بین 1 تا 2 اکتاو دارد.

5. کلارینت

«قره نی» در دسته سازهای بادی تک آهنگ قرار می گیرد. از ترکیب دو کلمه ترکی به نام قارا (سیاه) و کلمه فارسی نی (نی سیاه) به وجود آمده است و در کشورهای دیگر به کلارینت نی معروف است نوعی کلارینت است که توانایی تولید موسیقی متناوب شرقی را دارد. مرحله یک چهارم).

هنگام بازی کاملاً در دهان و بین دندان ها قرار می گیرد. جنس آن از چوب، آبنوس یا فلز است.

نحوه یادگیری پرورش نیشکر:

در حال حاضر کلاس های جئون لوس در اکثر مدارس کشور دایر است و معلمان خوب و با تجربه ای نیز در آنها فعال هستند.

برای شروع یادگیری موسیقی نی، ابتدا ساز خود را با توصیه معلم خود آماده کنید، سپس تصمیم بگیرید که چه نوع نی را می خواهید یاد بگیرید. ابتدا معلم نی به شما یاد می دهد که چگونه نی را صدا کنید. زمان می برد، اما با تمرین و صبر می توانید بر آن مسلط شوید. پس از آن نت ها را آموزش می دهد، موقعیت آن ها را روی ساز مشخص می کند و با کمک اتود کلاس را ادامه می دهد. آهنگ ها و ملودی های زیبایی یاد گرفتم.

آموزش نی معمولاً به صورت یک دوره 30 جلسه ای به صورت کلاس های موسیقی خصوصی یا در مدرسه برگزار می شود و پس از این دوره هنرجو می تواند به مهارت نسبی در هماهنگی دست یابد. تا تسلط کامل بر این ساز.


[ بازدید : 21 ] [ امتیاز : 2 ] [ نظر شما :
]
[ پنجشنبه 6 ارديبهشت 1403 ] [ 12:01 ] [ تیتر نوشت ]
نام :
ایمیل :
آدرس وب سایت :
متن :
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) =D> :S
کد امنیتی : ریست تصویر